Błonnik – nie tylko na zaparcia

Sty 22

Występuje w żywności pochodzenia roślinnego. Jest niezastąpionym składnikiem diety, choć często nie zwracamy na niego uwagi. Jego braki w organizmie prowadzą do zachwiania regulacji pracy jelit. Błonnik, to o nim będzie ten artykuł.

Występowanie
Największa ilość błonnika występuje w:

  • produktach zbożowych, które nie uległy przetworzeniu – otręby zbożowe, kasze, płatki zbożowe, pieczywo razowe, ryż brązowy
  • nasionach roślin strączkowych – fasola, groch,
  • warzywach
  • owocach – ogromne ilości błonnika występują w marakui, jabłkach, w suszonych morelach i śliwkach,

Błonnik można nabyć również w formie suplementów diety – sypkich, chrupiących, podłużnych pałeczek lub w formie tabletek. Nie występuje lub występuje w śladowych ilościach w produktach przetworzonych, mięsie, nabiale i tłuszczach.

vegetable

Jak działa?
Błonnik nie wykazuje większej wartości kalorycznej przy spożywaniu posiłków. Ma natomiast właściwości wiążące wodę i pełni funkcję “odkurzacza” w naszych jelitach. Po skonsumowaniu zaczyna się proces pęcznienia – błonnik zwiększa swoją objętość i pomaga w usunięciu zalegających w jelitach produktów przemiany materii. Warto również wspomnieć, że błonnik usuwa z organizmu szkodliwe substancje – metale ciężkie oraz toksyny, które przyswoiliśmy. Ma zbawienny wpływ na pracę jelit, powoduje uczucie sytości.

Badania naukowe dowodzą, że dzienna ilość błonnika dla osoby dorosłej to około 20-40 gram. Zbyt duża podaż błonnika pokarmowego może powodować dyskomfort w postaci wzdęć  i bólu brzucha, dlatego nie zaleca się spożywania większych ilość błonnika (zwłaszcza pochodzenia strączkowego) oraz wprowadzania rygorystycznych zmian w diecie. Lepsze efekty przynosi codzienna zwyżka gramatury. Zbyt mała ilość błonnika może powodować problemy z wypróżnianiem.

Prócz właściwości, o których napisałem już wcześniej, błonnik ma świetne zastosowanie przy:

  • obniżaniu ciśnienia tętniczego
  • obniżaniu stężenia glukozy we krwi,
  • walce z cukrzycą – obniża ilość insuliny
  • zapobieganiu nowotworom układu pokarmowego
  • zapobieganiu zaparciom

Diety bogatej w błonnik nie zaleca się osobom, które cierpią na zapalenie układu pokarmowego (żołądka, trzustki, jelit) i choroby wrzodowe układu pokarmowego, aby nie doprowadzić do nasilenia się choroby.

Pamiętaj
Błonnik wiąże wodę, dlatego postaraj się uzupełniać płyny na bieżąco. Dostarczaj codziennie co najmniej 2 litry wody (kawa, herbata i napoje sztucznie słodzone nie są traktowane jako uzupełnienie wody w organizmie).
Przykładowo, na 100g produktu, błonnik występuje w: ryżu brązowym (8,7 g), kaszy gryczanej (5,9 g), otrębach pszennych (42,4 g), wiórkach kokosowych (21 g).

Zwracacie uwagę na ilość błonnika w Waszych posiłkach?

(foto: foodsafety.asn.au)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.