Jazda na rowerze powoduje, że rosną mięśnie nóg!

Maj 12

Bardzo często słyszę, że od jazdy na rowerze rosną mięśnie nóg. Najczęściej takie „rewelacje” wypowiadają kobiety, bo większość z nich marzy o szczupłych udach i lekko wyrzeźbionych łydkach.

Czy jazda na rowerze rzeczywiście powoduje zwiększenie masy mięśniowej? Czy tak jest naprawdę?

1. Żywienie

Wyjdźmy od tego, że kluczowym czynnikiem w zwiększaniu masy mięśniowej lub jej utracie jest dieta. Pomocny będzie wskaźnik CPM (całkowitej przemiany materii). Jest to kaloryczna wartość „zero”, przy zachowaniu której nie będziemy tyli, ale nie będziemy również redukowali swojej masy ciała.
Zatem jeśli nasza podaż kalorii wzrośnie ponad ten współczynnik, czyli jeśli dostarczymy naszemu organizmowi więcej kalorii niż CPM, to zaczniemy przybierać na wadze. I odwrotnie – jeśli zmniejszymy kaloryczność posiłków (już nawet o 100kcal od CPM), możemy zauważyć redukcję na wadze i w obwodach ciała.
Kiedy taka sytuacja ma miejsce?
Świadomie – jeśli przyjmiemy zbyt dużą ilość posiłków lub produktów wysokokalorycznych. Lub mnie świadomie – rezygnując z posiłku lub eliminując sesję treningową, którą wliczyliśmy wcześniej w CPM.

2. Hormony u kobiet

Kolejna kwestia – układ hormonalny u kobiet. Ciało kobiety nie jest przystosowane do budowania masy mięśniowej. Zostało ono wyposażone przez naturę w pewnego rodzaju mechanizm obronny, taki hamulec – to testosteron. A konkretniej jego bardzo niski poziom.

3. Trening

Najczęściej spotykaną formą treningu na rowerach jest interwał. Ze względu na to, że Klienci wolą formę zabawy z muzyką i urozmaicenia (jump, wave, rythm press, frozen), to trening aerobowy w stałym tętnie jest raczej rzadkością – przynajmniej z mojego doświadczenia tak to wygląda.

448612f651579ec618d6d57b82548706

Formy treningowe, o których tutaj piszę, nie służą rozbudowie masy mięśniowej. Ćwiczenia interwałowe oraz aerobowe są pomocne w spalaniu tkanki tłuszczowej i poprawie funkcjonowania układu krążenia.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, ciężko będzie budować masywne nogi na zajęciach Indoor Cycling. Ale jeśli dalej mi nie wierzycie, to zerknijcie na zdjęcia kolarzy, ludzi, dla których rower jest częścią każdego dnia.
Czy Maja Włoszczowska ma „przerośnięte” mięśniami nogi?
Zdjęcie: Eurosport.onet.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.