ZŁOTA 5-TKA SPALANIA (II część)

Mar 25

W pierwszej cześć artykułu (http://mojaprzemiana.com/zlota-5-tka-spalania-i-czesc/) opisałem tarczycę i hormony przez nią wytwarzane, które odgrywają kluczową rolę w tempie metabolizmu. Teraz czas na kolejne rozdanie, przedstawiam następnego gracza naszej układanki.

Z racji tego, że organizm ludzki porównałem w poprzedniej części do dużej firmy, gdzie działem HR była właśnie tarczyca, ten artykuł będzie o Prezesie Zarządu – PRZYSADCE MÓZGOWEJ.

z11915288Q,Na-schemacie-oznaczone-podzwgorze-z-przysadka-mozg

Na załączonym zdjęciu widać przysadkę mózgową (ta kropelka) oraz umiejscowione powyżej podwzgórze. Ich bliskość nie jest przypadkowa. Przysadka mózgowa razem z podwzgórzem tworzą układ, który odpowiada za utrzymanie homeostazy. Proces ten opiera się na wzajemnym oddziaływaniu: ty mi powiesz ile masz – ja ci powiem ile jeszcze mogę ci dać.
Sama przysadka to mały twór, ale jaka jest rola przysadki mózgowej? Nieoceniona!

W tym miejscu trzeba byłoby wstawić całe opracowanie dotyczące funkcji przysadki w nawiązaniu do podwzgórza, ale artykuł jest o spalaniu tłuszczu. Natomiast jest to na tyle ważny organ, że nie mogę tego pominąć.
Chciałbym Wam napisać o parametrach, które można zweryfikować w warunkach laboratoryjnych: GH, STH, PRL, ACTH, LPH, FSH, LH, PEA, za które odpowiada przysadka, ale zrobię to w jak najprostszy sposób. Więc jeśli ktokolwiek z Was szuka odpowiedzi na swoje „bolączki” związane z:

  • owulacją oraz syntezą hormonów płciowych, erekcją, ginekomastią, zanikiem masy mięśniowej, obniżonym libido (LH)
  • dojrzewaniem pęcherzyków jajnikowych, brakiem miesiączkowania lub zaburzoną spermatogenezą (FSH)
  • pracą nadnerczy (ACTH)
  • niepoprawnym wzrostem ciała, zwłaszcza kośćca (GH i STH)
  • utrzymaniem poprawnych parametrów prolaktyny, która odpowiada za laktację, hamuje estrogen, przez co menstruacja i owulacja jest utrudniona (PRL)

warto zweryfikować parametry, o których piszę wyżej. To niesłychanie ważne z punktu widzenia zarządzania gospodarką hormonalną.

Jeśli chodzi o pracę już samej przysadki, to podobnie jak w przypadku tarczycy, można się spotkać z nadczynnością oraz niedoczynnością. Dysfunkcja może dotyczyć produkcji np. hormonu wzrostu (HG). Skutkuje to gigantyzmem lub karłowatością.

Wracamy do spalania, bo się nam temat rozjechał.
Głównym czynnikiem, który nas interesuje, a który to decyduje o prędkości przemiany materii, jest TSH.
TSH czyli hormon tyreotropowy produkowany właśnie w przysadce mózgowej.
Istnieje mocne powiązanie miedzy ilością TSH i T3 T4 (hormonami tarczycy), pisałem o tym w poprzednim artykule. Dla nas idealne środowisko do spalania tkanki tłuszczowej byłoby takie, gdzie TSH jest stosunkowo nisko, a T3 wysoko. Taki stan jest równoznaczny z tym, że metabolizm działa naprawdę na najwyższych obrotach. Ciało pracuje niemalże jak piec do spalania. Reakcję turbo-spalania można wywołać naturalnie – odpowiednim planem żywienia oraz treningiem, można też wywołać podobny stan sztucznie – stosując hormony. Odwrotny natomiast osiąga się przez bardzo niskokaloryczne diety i chroniczny stres. Ale uwaga.
Może być tak, że TSH jest (naturalnie) w granicach dolnej normy, więc niby dobrze. Natomiast stan ten niesie za sobą prawdopodobieństwo dysfunkcji układu: podwzgórze – przysadka – tarczyca. Zaniżone TSH może sugerować bowiem niedoczynność przysadki! Jest to forma wtórna niedoczynności. Przysadka nie produkuje odpowiedniej ilości TSH, przez co tarczyca „nie wie” jaki powinien być stan T3 i T4.

Pamiętajmy o tym, że w organizmie istnieje ogromna ilość mechanizmów, których celem jest przywrócenie równowagi. Zawyżony lub zaniżony parametr badania jest złą informacją, jeśli zbagatelizuje się konsekwencje tego stanu. Dla osób, które są świadome logiki wydarzeń, informacja o niepoprawnych wynikach badań, to informacja podana na tacy. Informacja, że w organizmie zachodzą procesy nieskoordynowane! Takie, które wymknęły się spod kontroli. Bazując na powyższym przykładzie – przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie TSH w odpowiedzi na małe stężenie T3.  Więc jest gruczoł i jest sterownik do niego w postaci hormonu. Ale sterownik też musi być nadzorowany, żeby było wiadomo, kiedy gruczoł zachęcić do pracy, a kiedy spowolnić oraz jaką ilością bodźca. To są „naczynia połączone”. Całość.

Na co warto zwrócić uwagę? Na pewno na parametry TSH zestawione z T3 – od tego warto wyjść.

A co z naszą firmą?
Komunikacja i decyzyjność, to są odpowiedzi.
Jeśli Prezes wysyła mail z pytaniem do HR, to HR powinien odpowiedzieć – wtedy jest homeostaza.
Jeśli odpowiedzi Prezes nie otrzymał lub była ona nieautoryzowana, warto zdiagnozować przyczynę tego stanu. Ale nasz Prezes Zarządu nie jest tylko osobą odpowiedzialną za komunikację, jest też decyzyjny, przez co steruje całym tym „systemem”.

Idziemy na taśmę produkcyjną? 🙂

Zdjęcie: gazeta.pl

1 Komentarz

  1. LukeJ /

    Oczywiście

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.